Sztywny Pal Azji
Forum Dyskusyjne Fan Clubu
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Sztywny Pal Azji Strona Główna
->
Sztywny Historia
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Sztywny Pal Azji''Miłosc jak Dynamit''
----------------
Regulamin Forum ''Milosc jak Dynamit''
Sztywny Aktualnosci
Sztywny Koncerty
Sztywny Historia
Sztywny Galeria
Sztywny Multimedia
Pozostale tematy
Kosz
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
jarek
Wysłany: Czw 19:45, 23 Cze 2011
Temat postu: Historia zespolu
przedruk z wikipedi
Grupa powstała na początku 1986, założona przez gitarzystę, a zarazem głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego oraz Leszka Nowaka, Pawła Nazimka, Janusza Dedę i Andrzeja Turka.
Pierwszy sukces odniósł na Festiwalu w Jarocinie w 1986, gdzie dał się poznać jako zespół popowo-rockowy o punkowym zabarwieniu. Zespół zakwalifikował się do "złotej dziesiątki", a piosenka Nasze reggae stała się nieoficjalnym hymnem imprezy[1].
Rok później wyszła debiutancka płyta zespołu pt. Europa i Azja. Największe przeboje pochodzące z tego albumu, Spotkanie z... oraz Wieża radości, wieża samotności szybko znalazły się na wysokich miejscach Listy przebojów Programu Trzeciego. Na płycie gościnnie wystąpił Ryszard Wojciul, który wkrótce potem stał się członkiem zespołu.
W pełnym składzie Sztywny Pal Azji wystąpił m.in. na Festiwalu w Jarocinie w latach 1987, 1988 i 1989, Festiwalu Życia w Warszawie w 1987, w warszawskiej Stodole (1988), na Rock Opolu (1988). Zespół wziął także udział w trasach Krajowej Sceny Młodzieżowej (1987 i 1989). W roku 1988 grupa wzięła udział w realizacji zachodnioniemieckiego filmu mówiącego o polskim rocku pt. Dzień Solidarności.
W 1989 zespół wydał kolejną płytę Szukam nowego siebie, z przebojami Nie zmienię świata oraz Smutna środa. Nastąpiły pewne zmiany personalne, odeszli Nazimek (do Chłopców z Placu Broni), Wojciul (do Róż Europy) i Deda. Pojawił sie za to w składzie Zbigniew Helfich. W takim składzie zespół wydał w 1992 album Emocje a rok później Dewiacje na wakacje.
Kolejna płyta, Spotkanie z... 1986-1994 ukazała się w 1996. Na płycie znalazły się nowe wersje największych przebojów grupy. Po nagraniu tej płyty z zespołu odszedł Nowak[1] oraz Helfich. Kisiński jednak nie zamierzał rozwiązywać zespołu, powołał do składu Grzegorza Kłeczka, a sam stanął za mikrofonem.
W 1996 Sztywny Pal Azji nagrał także muzykę do filmu Macieja Ślesickiego Sara, oraz piosenkę Ty co dziś na składankę Wesołych Świąt.
W 2001 do zespołu powrócił Leszek Nowak i razem z zespołem wydał płytę Szpal z przebojem Polscy chłopcy, po czym w niewyjaśnionych do końca okolicznościach zespół opuścił Kisiński, a grupa działała w dalszym czasie z gitarzystą Waldemarem Koterbą.
Latem 2007 Kisiński i Wojciul postanowili reaktywować zespół. Po przesłuchaniach nowym wokalistą zespołu został laureat 3 miejsca IV edycji programu Idol, Bartosz Szymoniak.
Premiera nowej płyty "Miłość jak dynamit" nastąpiła 22 lutego 2008. Singlem zwiastującym krążek był Kostium Davida Byrne.
Zespół w nowym składzie ma za sobą występy na Festiwalu Ryszarda Riedla w Tychach, koncercie "Solidarni z Gruzją" oraz koncercie "20 lat wolności" dla telewizji Polsat, na którym zaśpiewali obaj wokaliści Bartosz Szymoniak i Leszek Nowak.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin